Mahmut Çelikus : Sivil Toplum Kuruluşları Gazze İçin Harekete Geçmelidir

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, 7 Ekim’de Hamas tarafından başlatılan “Aksa Tufanı Operasyonu’ ardından açıklamalarda bulundu. Gazze’ de yaraların sarılması için yardım kampanyası başlatacaklarını duyuran Çelikus,“Esder olarak esnafımızın desteği ile maddi yardım kampanyası planlıyoruz ve ilk fırsatta Gazze halkına ulaştıracak adımları hızlandırıyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Gazze Halkı Yıllardır Temel Haklardan Mahrum Bırakılmıştır”

Binlerce şehitin ve on binlerce yaralının olduğu ve bir haftadır devam eden İşgalci İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın kaldırılması gerektiğini söyleyen Çelikus, “Uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşan bu durum İsrail in mağduriyeti şeklinde gösterilemez. Çünkü Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleştirilmiştir. Bu yüzden öncelikle abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunları çözüme kavuşturulmalıdır. Müslümanlar maddi ve manevi güçlerini birleştirerek Gazze’de ibadethaneler, hastaneler, okulların işlevselliğini artırılmalıdır. Önümüzdeki dönemde masum sivillerin korunması için adımlar atılmalıdır” dedi.

“D8 Girişimleriyle Uluslararası Toplum Harekete Geçirilmelidir”

Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını arttırması gerektiğini vurgulayan Çelikus, şu ifadeleri kullandı: “Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir. Bu direniş başta Türkiye ve D8 girişimleriyle uluslararası toplumu harekete geçirmelidir. Sivil toplum kuruluşları Gazze’deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmelidir. Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi hızlandırılmalı ve bu konuda geç kaldığımız her gün, malesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacağı bilinmelidir.”

Yorum yapın