Hüseyin Akgün “Yoksulluğun Nesiller Arası Aktarımının Önüne Geçeceğiz”

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, milletvekili emeklisiyle işçi ve memur emeklisi arasındaki maaş uçurumuna dikkat çekerek, “Yoksulluğun nesiller arası aktarımının önüne geçeceğiz” dedi.

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, emekli maaşlarına yapılan zamları değerlendirdiği açıklamasında, yaşanan eşitsizliğe dikkat çekti. Milletvekili emeklisiyle işçi ve memur emeklisi arasındaki maaş uçurumunun derinleştiğini ifade eden Akgün, “Son bir yılda milletvekili emeklisine 33 bin 110 lira zam yapılırken, en düşük işçi emeklisine yapılan zam 3 bin lira. Yoksulluk artarken, adaletsizlikte derinleşiyor. Hem milletvekilliği yapan hem de emekli milletvekili olanların aylık geliri 125 bin 349 lira. En düşük emekli maaşının 5 bin 500 liraya çıkarılması büyük bir müjde gibi sunulmuştu. Her iki vatandaşımızda aynı ülkede, aynı ekonomik koşullarda yaşıyor” hatırlatması yaptı.

Gelir Dağılımında Adaleti Sağlayacağız

Yoksulluğun nesiller arası aktarımını engelleyeceklerini dile getiren Akgün, “Yoksulların sayısını ve yoksulluğu artıran ekonomiyi sürdürülebilir kalkınma ve adil gelir dağılımına sahip ekonomiye çevirecek politikalarıyla bir bütündür. Her bir yurttaşımızın kendini ilgilendiren her türlü karara katılabildiği, denetleyebildiği, katılımcı demokrasinin bir yaşam biçimi haline dönüştüğü, demokratik toplum ve gönüllü yurttaşlık idealimize ulaşmanın yollarını ve politikalarını içerir.  Ekonomide birinci ve vazgeçilmez hedefimiz işsizliği ve yoksulluğu en aza indirmek, varlığı ve bereketi çoğaltmak, ülkemizi zenginleştirmek, gelir dağılımında adaleti sağlayarak mutlu bir toplum yaratmaktır” ifadelerini kullandı.  

Yorum yapın