Ah Corona! Neler Öğrettin Sen Bize?

İnsanlık Corona’nın önünde sürüklenmiş giderken, 

Arşı değen imdat çığlıklarını kimse duymaz, herkes panik içinde kendi canını kurtarmaya bakarken,

Zamanı durdurup geçmişi hatırladım bir an…

Hani bir zamanlar dünyanın öküzün boynuzu üzerinde durduğu, öküzün her kıpırdayışında deprem olduğu söylenirdi.

Üstat Necip Fazıl’ın,

“…Dünya öküzün üstünde derler ama,

Dünyanın üstünde nice öküzler bilirim

sözü gibi öküzlerin boynuzları üzerinde olduğundan emin olmadığımız dünyanın ne idiğü belirsiz corana’nın parmağı üzerinde oynadığından eminiz artık!

Öyle ya…

Nereden ne zaman çıkacağı belli değil.

Girdiği yerleri de yerle yeksan ediyor.

Ancak, zengin-fakir, genç-yaşlı, makam-mevki demeden binlerce insanın canını alan coronavirüsü, bu süreçte bizlere de büyük dersler vermeden geçmiyor.

Koca devletlerin küçücük bir virüs karşısında tam bir acziyet içinde olduklarına tanıklık ederken, bize özgü güzel hasletlerimizden büyüklerimize saygı ve hürmeti, yardımlaşma ve dayanışmanın ne büyük nimet olduğunu gördük.

Her daim ihtiyaçlarımızı tedarik eden mahalle bakkalımız başta olmak üzere yerli esnafımızın değerini şimdi daha iyi anladık.

Hür olmanın, parklarda, bahçelerde ve sahillerde dolaşabilmenin; bir bardak çay ve bir fincan kahveyi dostlarla birlikte yudumlayabilmenin kıymetini hatırladık.

Sessizlik ortamında dinlenirken, cadde ve sokaklardaki ne kadar gereksiz korna çalındığının farkına vardık.

En önemlisi temizliği öğrendik.

Çevreye de zarar veren parfümlere yüz çevirip, yüz yıllık geleneksel kokumuz kolonyamıza geri döndük.

“Temizlik için su ve sabun yeter” sözüne kulak verip, zarardan başka işe yaramayan sıvı sabun ve losyonlar yerine lavabo ve banyolarımızı beyaz sabunlarla süsledik.

Dostlarla aramızda sosyal mesafe bırakmaya özen gösterirken, gerçek dostlarımız kitaplarımızla aramızdaki mesafeleri kaldırdık.

Coronavirüse karşı bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini, güçlü bağışıklık sistemi için de doğal beslenmenin önemini iyice kavradık. Hülasa-i kelam corona bizi bize, özümüze dönmeyi öğretti.

Yorum yapın