Paylaşmak

Ajansların geçtiği haberleri okurken  (DHA) bir haber gözüme takıldı. Haberin başlığı “Dağıttıkça Kazandı”  Balıkesir Burhaniye’nin Ören Sahili’nde bir lokanta sahibi işyerinin camına insanlık daha ölmemiş dedirten bir levha asmış.

Levhada  “Açsanız ve paranız yoksa  çekinmeden söyleyin.Yolunuz düşerse öder ya da bir dua ile İnsanlık Ölmemiş dersiniz. Öğrenciler siz hiç çekinmeyin, bir gün okulunuz bittiğinde siz de bir yemeği başka bir öğrenciye ikram edin. Bizden yana helaldir.”

İşletme sahibi; bu uygulamayı başlattığı günden beri hiç kimseyi geri çevirmediğini ihtiyaç sahibi olan herkese severek yemek verdiğini ve verdiğinden dolayı gelir kaybına uğramadığı gibi işlerinin  de arttığını bu sayede ikinci yerini açtığını söylüyor,  şöyle tavsiyede bulunuyor “Dağıttıkça kazandım, paylaşın.”

Sosyal Medya da bu tür haberler çokça  işlenmeli ki yaygınlaşsın artsın. Paylaşma kültürü arttıkça birbirimize olan güvenimiz, sevgimiz de artacaktır. Ancak  en çok beğeni alan, tıklanan haberlere baktığımızda  genellikle  kendimiz gibi düşünmeyenlerin eksik veya yanlış bulduğumuz konularını öne çıkarıp, onları toplum önünde itibarsızlaştırmak, zor durumda bırakma için yapılan haberler olduğunu görmekteyiz. Elbette yanlış ve eksik olarak gördüğümüz konularda görüş bildireceğiz, eleştireceğiz  amacımız eksiklikleri tamamlamak yanlışları düzeltmek olmalıdır.

Paylaşma kültürünün yaygınlaşmasının ne kadar önemli olduğunu Pandemi döneminde gördük.  Tanımadığımız insanların su borçları kapatıldı, bakkal borçları ödendi, koli koli yiyecek paketleri ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Düşeni kaldırmak, açları doyurmak, olanın olmayana vermesi ancak PAYLAŞMA kültürüne sahip topluluklarda olmaktadır. Eş dost meclislerinde, sosyal medyada aslı astarı olmayan, doğruluk derecesini bilmediğimiz konularda sohbet edip paylaşımlarda bulunmak yerine, doğru olduğuna inandığımız konuları, yapılan güzel işleri paylaşmalıyız ki insanlık kazansın.

Öyleyse;

Sevgiyi paylaşalım ki artsın,

Acıyı paylaşalım ki azalsın,

Geliri olan, olmayanla paylaşsın ki bereketi artsın.

Fevzi GÜLTUNA

Fevzi Gültuna’nın Köşe Yazılarını Görmek İçin Tıklayınız

Yorum yapın