Kış Aylarında Kombi Petek Temizliğinin Önemi

Dondurucu soğuklar ülkemizde ve Ankara’da etkili olmaya başladı. Başkent’te hava sıcaklıkları sıfırın altında -17 dereceye kadar düştü. Havaların soğuması doğal gaz ve elektrik faturalarının iyice kabarmasını beraberinde getiriyor. Yılbaşından itibaren elektrik ve doğal gaza da gelen zamla birlikte vatandaş az yakarak çok ısınmanın yolunu arıyor. Uzmanlar, alınabilecek bazı önlemlerle enerjiye harcanan paranın yüzde 40 ila 50’ye kadar azaltabilmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

TASARRUFTA ISI YALITIMI ÖNEMLİ


Gazetemize konuşan Yaren Teknik işletmecisi ve kombi ustası Mustafa Güneytepe, kış aylarında doğal gaz ile elektrik faturasını düşürmenin ve az yakarak daha fazla ısınmanın mümkün olduğunu belirtti. Isı yalıtımın tasarruf konusunda önemine dikkat çeken Güneytepe, “Isı yalıtımı çok önemli. Evinizde yalıtım olmadığı taktirde siz kombinizin ayarını ne kadar yükseltseniz de eviniz soğuyacaktır, yani ısınma problemi yaşarsınız. Isı yalıtımı diğer bir adıyla mantolama; kışın sıcak havanın dışarıya çıkmasını, yazın ise sıcak havanın içeriye girmesini engelleyerek yüzde 40’a yakın bir enerji tasarrufu sağlar. Binanızda mantolama olmadığı takdirde duvarlardan, camlardan, kapı altlarından gelen soğuk hava sirkülasyon yoluyla evinizdeki sıcak havayı götürecektir” dedi.

Kombi ve Petek Bakımı

TEMİZLETMEZSENİZ GEREKEN VERİMİ ALAMAZSINIZ!


Kış aylarında kombi ve petek temizliğinin önemine de dikkat çeken Güneytepe, “Kış aylarında daha az yakarak daha fazla ısınmak için kombi ve petek temizliği önemli. Birçok kişi petek temizliği işini büyük bir zahmetmiş gibi görüp yaptırmak istemez. Zamanında yapılmayan petek temizliği nedeniyle kış boyunca ısınma sorunları yaşamanız muhtemeldir. Peteklerin içerisinde biriken atıklar nedeniyle peteklerin içerisi dolacak ve siz ne kadar kombiyi açarsanız açın petekler ısınmayacak. Bunun yanında peteklerin kısa sürede soğuyacaktır. İşte bu durumda petek temizliği yapılmadığı için kombinizden gereken verimi alamayacaksınız” diye konuştu.

Kombi ve Petek Bakımı
Kombi ve Petek Bakımı

Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayınız

Yorum yapın