İsa Yalçın: Eğitim Şart

Geçtiğimiz günlerde mesleğimiz olan şoförlüğü daha kalifiye bir hale getirmek üzere eğitimin şart olduğunu bunun mutlaka lise müfredatına ders olarak girmesi ve hatta meslek yüksek okullarında bölüm açılması hususunu aktarmak üzere Yüksek Öğretim Kurumu Yürütme Kurulu üyesi Sayın Prof.Dr Ömer Açıkgöz ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdik.

İlerleyen günlerde Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde de görüşmelerim olacak Allah’ın izniyle bu konunun önemini onlara da arz edip gereğinin yapılmasını talep edeceğim.

Benim göreve gelmemin üzerinden yaklaşık 20 ay gibi bir süre geçti. Dolmuş, taksi, servis, kamyon ve kamyonetçi esnaflarının bulunduğu karma bir esnaf grubunun başkanlığını yapmaktayım. Gerek bir fiil direksiyon başında iken gördüğüm gerekse idareci olarak bizlere iletilen şikâyetlerin yüzde doksan beşi insan kaynaklı yani şoförlerimizden. İşini düzgün yapan şoförlerimizi tenzih ederim ama bizim mesleğimizi sürdürebilmemiz ve ayakta kalabilmemiz için mutlaka eğitim şart.

Öfkesini kontrol edemeyen bir şoförün kullandığı araç silaha dönüşebilir.  Allah göstermesin istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Yine buna benzer teknik olarak araçtan anlayan bir şoför tehlike oluşmadan önce önlemini alır, teknik olarak oluşabilecek kazalar minimuma iner. İlk yardım hususunda bilgilenen eğitilen şoför can kurtarır, çalıştığı şehri ve güzergâhı bilen şoför müşterisine yardımcı olur, iletişim ve halkla ilişkiler eğitimi alan şoför şikâyetleri azaltır ve hatta yok eder.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz vatandaşı toplu taşımaya yönlendirir trafik sorununun yanı sıra dışa bağımlı olduğumuz akaryakıt giderlerimiz azalarak ülke ekonomisine katkı yapar.

Ben yapmış olduğum araştırmalarda şunu gördüm gelişmiş ülkelerde meslek grupları arasın da kültür farkı pek yok. Doktor, marangoz, avukat, temizlik işçisi, öğretmen, şoför ve diğer tüm meslek mensupları çok rahat konuşup bir birleriyle anlaşabiliyorlar bizde ise tam tersi arada büyük uçurum var bunun mutlaka giderilmesi gerek.

Şahsım yapı olarak, faydalı olmayı ilke edinmiş biriyim, benim fıtratımda yan gelip yatmak yok doğru bildiğimi her platformda haykırmaktan çekinmem. Kimilerine bu durum aykırı gelebilir ben farklı bir oda başkanı oldum olmaya da devam edeceğim. Temsil ettiğim meslek gruplarını en iyi noktalara taşıyacağım. Kimilerine taleplerimiz ulaşılmaz ve yapılamaz gelebilir ama ben bu uğurda sonuna kadar mücadele edeceğim.  Benim tek derdim çocuklarımızın geçimini yaptığımız mesleklerimizin kalıcı yok olmamasıdır.

Onun için bu gemide her kim var ise ego yapmadan bize destek vererek gerekli adımlar bir an evvel atılmalı gerekli düzenlemeler yapılmalıdır zira yarın geç kalmış olabiliriz. Son olarak klişe bir söz ama tüm meslek gruplarına eğitim şart.

Yorum yapın