Cengiz Zeyrek’ten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Saadet Partisi Ayaş İlçe Başkanı Cengiz Zeyrek 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı. Her konuda olduğu gibi, kadına yönelik şiddetin çözümünün de ancak “Önce Ahlak ve Maneviyat” düsturuyla mümkün olabileceğini söyledi.Zeyrek, “ Şiddet kanun değişiklikleriyle değil, ancak zihniyet değişiklikleriyle önlenebilir” dedi.

Cengiz Zeyrek

Şiddetin Reçetesi Önce Ahlak ve Maneviyattır

8 Mart Dünya Kadınlar günü dolaylısıyla bir mesaj yayınlayan Saadet Partisi Ayaş İlçe Başkanı Cengiz Zeyrek, 8 Mart’ın İslam tarihi açısından anlamlı bir gün olduğunu hatırlatarak, insanlığın rehberi Hz. Muhammed SAV’in Veda Hutbesini 8 Mart 632 tarihinde gerçekleştirdiğini kaydetti. 

Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde, kadın haklarına özel bir önem verdiğini vurgulayan Zeyrek, Efendimizin, kadınları, “Allah’ın emaneti” olarak tanımladığını belirtti. Veda hutbesindeki: “Siz onları Allah’ın emaneti olarak aldınız. Kadınların haklarına riayet konusunda Allah’ın emirlerine yapışın, azabından korunun, onların iyiliğini isteyin, durumlarının iyileşmesi için çaba sarfedin” sözlerini hatırlatan Zeyrek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bizim inancımız; Cenneti dahi anaların ayakları altına sererek kadına en büyük değeri vermiştir. Elbette kadına yönelik şiddeti engelleyici tedbirler alınmalıdır. Ancak yaşadığımız süreç göstermiştir ki, ne kadar kanun değiştirirseniz değiştirin, şiddet azalmak yerine artmaktadır. Bu yüzden biz diyoruz ki; asıl olan kanunları değil, zihniyetleri değiştirmektir. Bunun yolu da önce ahlak ve maneviyat diyerek vicdanlara manevi değerleri yerleştirmektir.Toplumun temelini aile, ailenin temeli ise kadındır. Kadının ihmal edildiği, haklarının gasp edildiği, ikinci sınıf muamele gördüğü, şiddet ve ayrımcılığa maruz kaldığı bir toplumun sağlıklı gelişebilmesi mümkün değildir. Saadet Partisi olarak kadına yönelik her türlü baskı, şiddet ve ayrımcılığa karşıyız.Biz sadece kadına değil insana yönelik her türlü ayrımcılığın son bulduğu bir dünya için çalışıyoruz.Bu duygularla,tüm hanım kardeşlerimizin, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” 

Cengiz ZEYREK

Saadet Partisi Ayaş İlçe Başkanı

Yorum yapın